Ohita navigaatio

Keitä me olemme

OAJ Pohjanmaa on yksi OAJ:n 17 alueyhdistyksestä. Tehtävänämme on vastata alueellisesta edunvalvonnasta ja vaikuttaa alueemme koulutuspoliittisiin linjauksiin. Jäsenyhdistyksiimme kuuluu noin 7800 henkilöjäsentä.

Tuemme  alueellamme toimivia OAJ:n paikallisyhdistyksiä sekä ala- ja oppilaitoskohtaisia jäsenyhdistyksiä edunvalvonnassa esimerkiksi järjestämällä koulutuksia.

Lue lisää toiminnastamme!

 

Alueyhdistyksen hallinto

Alueyhdistyksen toimintaa luotsaavat hallitus, työvaliokunta, jaostot ja tiimit.

Alueyhdistyksen hallitus valitaan joka toinen vuosi. Hallituksessa on 16 jäsentä ja puheenjohtaja.

Jokainen opettajaryhmä eli jaosto on edustettuna hallituksessa.

Hallituksen paikkajako

 

Alueasiamies

OAJ:n edustaja alueella yhdessä puheenjohtajan kanssa

Sopimusedunvalvoja

  • paikallisten palkkausjärjestelmien kartoittaminen, seuraaminen ja kehittäminen
  • jäsenyhdistysten ja aktiivitoimijoiden tukihenkilö alueella

Koulutuspoliittinen vaikuttaja

  • tukee hallituksen koulutuspoliittisista vaikuttamistyötä
  • verkostoituu ja pitää yhteyttä toiminta-alueen yhteistyötahoihin
  • toimii kiinteässä yhteistyössä alueyhdistyksen puheenjohtajan ja hallituksen kanssa

OAJ Pohjanmaan alueasiamies on Pia Latomäki, pia.latomaki(at)lapua.fi

Tutustu hallituksen jäseniin sekä alueemme OAJ-valtuutettuihin!

Toimisto

Niina Suokas

Järjestöassistentti puhelin: 050 470 1199 tavoitettavissa: ti, ke ja to klo 8.00-15.00 niina.suokas@oajpohjanmaa.fi

Hallituksen varsinaiset jäsenet

Kari Nieminen

Puheenjohtaja kari.nieminen@seinajoki.fi

Pia Latomäki

Alueasiamies pia.latomaki@lapua.fi

Paula Kotirinta

Sihteeri paula.kotirinta@kurikka.fi

Tiina Hagström

Varsinainen jäsen

Riina Mäkelälammi

Varsinainen jäsen

Felix de Silva

Varsinainen jäsen

Kyösti Pihlajamäki

Varsinainen jäsen

Ossi Viitala

Varsinainen jäsen

Margareeta Verronen

Varsinainen jäsen

Marja-Liisa Saariaho

Varsinainen jäsen

Seppo Säätelä

Varsinainen jäsen

Merja Tomperi-Olkkonen

Varsinainen jäsen

Christel Sandell

Varsinainen jäsen

Marika Horila

Varsinainen jäsen

Heli Katajamäki

Varsinainen jäsen

Linda Felixson

Varsinainen jäsen

Simon Ekstrand

Varsinainen jäsen

Toimihenkilöt

Paula Kotirinta

Sihteeri paula.kotirinta@kurikka.fi

Lasse Mansikka-aho

Tiedotussihteeri mansikkalasse@gmail.com

Monika Koivumäki

Koulutussihteeri monika.koivumaki@edu.vaasa.fi

Sirpa Kotamäki

Taloudenhoitaja sirpa.kotamaki@uwasa.fi

Risto Haverinen

Liikuntavastaava risto.haverinen@edu.kokkola.fi

Hallituksen varajäsenet

Veli-Matti Kukkola

Varajäsen

Anne Kärki

Varajäsen

Jaakko Syrjänen

Varajäsen

Anne Sankelo

Varajäsen

Outi Pyykkö

Varajäsen

Maarit Hotakainen

Varajäsen

Eija-Liisa Jänkä

Varajäsen

Jussi Kuoppala

Varajäsen

Sinikka Palosaari

Varajäsen

Dieter Heiermann

Varajäsen

Mika Nurminen

Varajäsen

Marina Loo

Varajäsen

Maarit Marjusaari

Varajäsen

Suvi Isohella

Varajäsen

Tomas Söderlund

Varajäsen

Jonas Pettil

Varajäsen

OAJ Pohjanmaan alueen valtuutetut

Kari Nieminen (YSI)

Valtuutettu kari.nieminen@seinajoki.fi

Kyösti Pihlajamäki (YSI)

Valtuutettu kyosti.pihlajamaki@soini.fi

Pia Latomäki (YSI)

Valtuutettu pia.latomaki@lapua.fi

Paula Kotirinta (YSI)

Valtuutettu paula.kotirinta@kurikka.fi

Maija Huuki-Anthopoulou (YSI)

Valtuutettu maija.huuki-anthopoulou@edu.kannus.fi

Jaakko Syrjänen (YSI)

Valtuutettu jaakko.syrjanen@kauhajoki.fi

Inger Damlin (FSL)

Valtuutettu inger.damlin@korsholm.fi

Martin Ahlskog (FSL)

Valtuutettu martin.ahlskog@pedersore.fi

Linda Felixson (FSL)

Valtuutettu linda.felixson@korsholm.fi

Monika Koivumäki (VAKA)

Valtuutettu monika.koivumaki@vaasa.fi

Maaret Siltanen (VAKA)

Valtuutettu maaret.siltanen@seinajoki.f

Margareeta Verronen (OAO)

Valtuutettu margareeta.verronen@edu.vaasa.fi

Jussi Kuoppala (OAO)

Valtuutettu jussi.kuoppala@sedu.fi