Skip navigation

Medlemskap

OAJ Österbotten är en av 17 regionföreningar inom OAJ.

Varje medlem hör till någon regionförening – inte direkt men via sin egen förening.  Medlemmar i regionföreningen är m.a.o. de föreningar som hör till OAJ.

Medlemskap lönar sig!

Som medlem har du tillgång till en mängd olika medlemsförmåner.

Bli medlem i OAJ

Medlemsförmåner

Som medlem har du tillgång till en mängd olika medlemsförmåner te.x.

  • Din viktigaste medlemsförmån är intressebevakning.
  • Arbetslöshetsskydd
  • Försäkringsskydd på fritidsresor, i olycksfall och i organisationsuppdrag.
  • Tidningen Opettaja ( om du är lärare inom småbarnspedagogik får du även tidningen Lastentarha )
  • Förmåner för semester och rekreation
  • Förmåner för bilister

Du kan kontrollera OAJ:s aktuella medlemsförmåner här

OAJ Österbottens medlemsföreningar

Förening / ordförande

Kommun namn epost
Alajärvi Henna Hernesniemi henna.hernesniemi(at)alajarvi.fi
Alavus Mari Välimäki main.valimaki(at)gmail.com
Evijärvi Heli Saari heli.saari(at)evijarvi.fi
Etelä- Pohjanmaan Musiikkiopiston Paikallisyhdistys Marja-Leena Tuomola marja-leena.tuomola(at)netikka.fi
Halsua Katja Hakala katjusa66(at)gmail.com
Ilmajoki Linda Lähdemäki linda.lahdemaki(at)ilmajoki.fi
Isojoki Panu Saari panu.saari(at)isojoki.fi
Isokyrö Susanna Palomäki susanna.palomomaki(at)edu.isokyro.fi
Kannus Veli-Matti Kukkola veli-matti.kukkola(at)edu.kannus.fi
Karijoki Ari Honkanen ari.honkanen(at)karijoki.fi
Kaskinen Kaj-Christer Ingves kaj-christer.ingves(at)kaskinen.fi
Kauhajoki Riitta Maunula-Craycroft riitta.maunula-craycroft(at)kauhajoki.fi
Kauhava Juho Salminen juho.salminen(at)edukauhava.fi
Kaustinen Minna Salmela minna.salmela(at)edu.kaustinen.fi
Kokkola Milka Mattila milka.mattila(at)edu.kokkola.fi
Kristiinankaupunki Mikko Ulfves mikko.ulfves(at)gmail.com
Kuortane Miia Siukola miia.siukola(at)edu.kuortane.fi
Kurikka Jaana Tahvanainen jaana.tahvanainen(at)kurikka.fi
Laihia Tanja-Tupuna Kumara tanja-tupuna.kumara(at)edu.laihia.fi
Lappajärvi Merja Tomperi-Olkkonen merja.tomperi-olkkonen(at)jamin.fi
Lapua Ulla Siljamäki ulla.siljamaki(at)lapua.fi
Perho Outi Leväniemi outi.levaniemi(at)perho.fi
Pietarsaari Jessica Krohn jessica.krohn(at)edu.jakobstad.fi
Sedun paikallisyhdistys
Seinäjoen ammattikorkeakoulun paikallisyhdistys
Markku Laurila

 

Tanja Hautala

markku.laurila(at)sedu.fi

 

tanja.hautala(at)seamk.fi

Seinäjoen Kaupungin opetusala Minna Eliala-Kangas minna.eliala-kangas(at)seinajoki.fi
Soini Kyösti Pihlajamäki kyosti.pihlajamaki(at)soini.fi
Teuva Helena Huhtala helena.huhtala(at)teuva.fi
Toholampi-Lestijärvi Jenni Saarinen jenni.saarinen(at)toholammi.fi
Vaasa Anne Kärki anne.karki(at)edu.vaasa.fi
Veteli Aino Sillanpää-Heikkilä aino.sillanpaa(at)veteli.fi
Ähtäri Anne Luodeslampi anne.luodeslampi(at)ahtari.fi
Botnia Marina Loo marina.loo(at)korsholm.fi
Nordia Desiree Bohling desiree.bohling(at)multi.fi
FSL Inger Damlin inger.damlin(at)fsl.fi